חפשו מטפל/ת:

תרגול מדיטציה בזמן חופשה

איך שלא נסתכל על זה, אנחנו חיים בעידן לא פשוט. העידן הנוכחי מזמן לנו הרבה דאגות, מתח וחרדה. מחקרים הוכיחו כי בשנים האחרונות יש עליה דרמטית באלו המדווחים על תסמינים של דיכאון, חוסר שינה, לחץ ובעיות בריאותיות פיזיולוגיות הנגזרות מקשיים רגשיים. אותם מחקרים הצליחו להוכיח את הקשר בין החיבור שלנו לטלפונים חכמים, לפריצה של הרשתות החברתיות לחיינו והעובדה כי כולנו למעשה, מחוברים לעודף מידע כל הזמן ובין הירידה באיכות החיים.

כלומר, אין הכוונה לירידה באיכות החיים ברמה הכלכלית, אלא, אנחנו כן יכולים לראות תחלואה ריגשית הולכת וגוברת באוכלוסייה הכללית, כתוצאה מכך שאנחנו למעשה לא ממש מצליחים להישאר נוכחים בכאן ועכשיו.

אנחנו כל הזמן כמו מנסים להיות במקום אחר, בסביבה אחרת, עם אנשים אחרים, עושים משהו שהוא לא מה שאנחנו עושים עכשיו. תורת המדיטציה היא די פשוטה, מדובר על תורה עתיקה אשר מלמדת אותנו למצוא את הדרך להעביר את התודעה שלנו לכאן ועכשיו.

רוצים לשמוע עוד? להבין מדוע דווקא בחופשה זה הזמן המושלם לתרגל קשיבות? אנחנו כאן כדי להסביר הכל.

מדיטציה- להיות נוכחים בזמן חופשה

גם אתם מכירים את התחושה הזו היטב. סגרתם תאריך ביומן עבור חופשה מפנקת, אחרי חודשים של עבודה קשה והרבה מאוד מאמץ. סגרתם מקום, הגעתם ליעד, הרמתם רגליים על מיטת השיזוף ומה אתם עושים ברגע הזה?

נכון, אתם שוב פותחים את הנייד, שוב חושבים על מה קורה עכשיו בבית עם הילדים או על המיילים שמצטברים מהקולגות או מהבוס בעבודה. כלומר, במקום ליהנות מהחופשה שלכם כל מה שאתם עושים זה לחשוב מה קורה במקום אחר. האם זו חופשה מפנקת? האם אתם נהנים מההזדמנות שלכם לנוח ולהתמסר לחוויה? כנראה שלא. אל דאגה, אתם ממש לא לבד, כאמור, אנחנו פוגשים בכל יום רבים המדווחים על כך שהם לא מצליחים ליהנות משום דבר, משום שהתודעה שלהם כל הזמן הולכת למקום אחר.

תרגול מדיטציה יכול בהחלט לשפר את החוויה הכללית, לסייע לכם להתמקד ולהתרכז במה שמתרחש עכשיו. איך עושים זאת? בכמה צעדים פשוטים.

כמה מילים על קשיבות ועל תורת המדיטציה

אמנם תרגול מדיטציה קיבל תהודה בשנים האחרונות והפך פופולארי בעולם המערבי, אבל במזרח אסיה מתרגלים את הטכניקה הזו כבר שנים רבות. הרעיון הבסיסי הוא לעשות פעולות פשוטות שיאפשרו למוח לשוב ולהתרכז במתרחש כאן ועכשיו, איפה שהגוף הפיזי שלנו נמצא. בשביל שנוכל לצאת לדרך, אנחנו צריכים לקבל שתי הנחות יסוד.

הראשונה, המוח האנושי לא יכול לחשוב על שני דברים בעת ובעונה אחת. אמנם אנחנו יכולים לעבור מהר בין שתי מחשבות שונות, כך שנדמה לנו לרגע כי אנחנו חושבים על שני דברים באותו הזמן, אבל למעשה, כל עוד אנחנו מצליחים לחשוב על דבר מסוים לא נוכל להתרכז בדבר אחר. ההנחה השניה גורסת כי חלק משמעותי מהזמן שלנו מוקדש למחשבות על מה שיהיה בעתיד ומה שהיה בעבר.

שני כיווני המחשבה הללו לא משרתים אותנו באמת ושוב, מונעים מאיתנו להתרכז במה שמתרחש עכשיו.

אם אנחנו רוצים לחוות את החוויה במלואה, אם אנחנו רוצים ליהנות מחופשה נעימה ומפנקת, כזו שתאפשר לנו למלא מצברים, הרי שאנחנו צריכים לעשות מאמץ ולמקד את תשומת הלב במתרחש כעת. רק תרגול מדיטציה עקבי יאפשר לנו לשלוט בצורה טובה ואפקטיבית על התודעה שלנו ובעיקר, לשפר את רמות האושר ואת איכות החיים שלנו.

אז מאיפה מתחילים בעצם?

אתם לא צריכים לחשוש, מספיק תרגול מדיטציה של חמש עד עשר דקות במהלך היום כדי להטמיע את העקרונות של חשיבה מודעת בחיי היום, יום וכדי ליהנות מהיתרונות הרבים של תרגול מדיטציה עקבי.

כל שעליכם לעשות בשלב הראשון הוא לשבת במקום שקט, בו אף אחד לא יכול לפריע לכם ולנסות, בפרק זמן של שתיים, שלוש דקות, להתרכז בנשימה שלכם.

נסו למקד את המחשבה בתנועת הנשימה בגוף, בתחושות של הגוף, בעיניים עצומות או תוך מיקוד המבט בנקודה אחת. בהתחלה תראו כי התודעה כל הזמן מציפה מחשבות ורגשות, אבל אם תניחו למחשבות להמשיך ללכת ותמשיכו להתמקד בנשימה, תראו כי התרגול משתפר מיום ליום וכי החיים שלכם הופכים הרבה יותר מספקים ונעימים בסופו של דבר.

אל תשכחו, תרגול מדיטציה זה לא תרגול שצריך בהיכרח להביא להישגים, העיקר זה להמשיך ולתרגל בכל יום, ההתמדה תביא לתוצאות משמעותיות. חופשה היא הרגע המושלם להתחיל תהליך עמוק ומשמעותי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
תרגול מדיטציה בזמן חופשה