חפשו מטפל/ת:

מערכת הנשימה – אנטומיה ומבנה מערכת הנשימה ופתולוגיות – שיעור 5

מערכת הנשימה - אנטומיה ומבנה מערכת הנשימה ופתולוגיות - שיעור 5מערכת הנשימה

מערכת הנשימה – מהאף הנאסופאריקס nasopharynx או מהפה אל : מוקוס – החומר הדביק בריאות שמדביק את ה טראחאה trachea – כלי הנשימה צינור שיורד ותמפצל במיניאסטינום בין 2 ריאות ברונכוס ימני ברונכוס שמאלי המיוחד בטראחאה – יש משהו מיוחד במבנה בדופן – יש לנו טבעות סחוס שמחזיקות את הטראחאה פתוחה, זה הצינור היחיד שהוא פתוח ואם אני לוחץ אותו הוא נסגר ואם אני עוזב אותו הוא נפתח וחוזר למצבו הקודם. המבנה הוא טבעות כמעט היקפיות של סחוס.   מערכת הנשימה – ככל שמעמיק בטראחאה, במבנה של הסחוסים הולך ופוחת, עד שיש מצבים שאין בכלל כל הזמן הם שופכים מוקוס ודואגים שההפיטל יהיה רטוב. הם דואגים שהאוויר שמתקבל יהיה נקי וגם ההפיטל דואג לנקות אותו. כל פעם יש לי חלוקה של מספר ברונכוסים בעלי כתרים קטנים יותר, אך כמה . ברנכאה מתפצל ל2 ומתפצלת עוד ועוד. כמות החלוקה לברונכוסים יותר קטנים ויותר קטנים, קורה בערך 17 חלוקות. האוויר ממלא את הריאות ויוצא דרך הטראחאה דרך אותם הצינורות.   מערכת הנשימה – הברונכוס הראשון הוא בהתאם לטראחאה והשני הולך אלכסון אספירציה – מצב שיש בריאה תוכן שאינו אוויר. חוץ מאוויר שאמור להיכנס לריאות, לא צריך להיכנס אליהן כלום. אוכל, דם, הקאה, מים..   מערכת הנשימה – בדר"כ לברונכוס הימני, של הריאה הימנית, כי הוא מזמין יותר. כשיש סיפור של אספרציה, אנו מחפשים בריאת ימין. הבוטן הוא חומר צופח ומתחיל לתסוס בפנים וליצור דלקת. הלגו נשאר כמו שהוא. עדיף חומר אינרטי ולא יוצר ארקציה ולא מייצר את הריאות בוטנים מתנפחים ויוצרים דלקת ותוססים וכו'…   ברונכוסקופיה – נכנסים עם צינור וצנתר והרופא מטהר את זה דרך הברונכוסים עד שמגיע למקום ושולף את זה.

מבנה הריאות

2 ריאות – שמאל וימין עובדות בתפוקה מלאה כל הזמן ריאה ימין בנויה מ-3 אונות ואילו ריאה שמאל בנויה מ-2 אונות. הריאות ממלאות את כל הבית החזה ובית החזה עובר התרחבות. ההתרחבות של בית החזה. מערכת הנשימה עובדת על בסיס התרחבות בית החזה בית החזה עולה ויורד הריאות הן פאסיביות לגמרי

ההתרחבות של בית החזה

היא אפשרת בכמה כיוונים, קדימה לצדדים ולמטה קדימה ולצדדים – הסטרנום עולה, הצלעות נדחסות הצידה. מרים את החזה , גם הולך קדימה ולצדדים. אני מוריד – יורד למטה   בבסיס המדיאסטינום, הרצפה של המדיאסטינום היא שריר עגול, הסרעפת – דיאפרגמה. שריר בצורת כיפה ואני מכווץ אותה והיא יורדת למטה, דוחף את האיברים הפנימיים ומשחרר והיא עולה למעלה. מה זה אונה? הריאה נראית כלא מחוברת מבחוץ ורק בפנים היא מחוברת. ריאה ימין נראית כמו 3 חלקים מחוברים ריאה שמאל נראית כמו 2 חלקים מחוברים. נשימה ונשיפה – אקספיריום ואינספיריום   יש סוגים של נשימה – נשימת בית חזה, כאשר בית החזה עולה. נשימת סרעפת – כאשר הבטן מתנפחת ובית החזה עולה. יש הבדל בין ה-2 : נשימת בית חזה – נובעת מזה שיש לי שרירים בין צלעיים והם נקראים אינטרקוסטליים, וכשאני מכווץ אותם הם מרימים את בית החזה. קדימה ופורסים לצדדים. מרימים את הריפ קייג' – RIP CAGE. נשימת חזה.   נשימת דיאפרגמה סרעפת – אני יכול לא להזיז בכלל את בית החזה, אני מכווץ אותה כלפי מטה והיא יורדת ודוחפת את הקרביים, נהיה יותר מקום במדיאסטינום (חלל בית החזה) עצם הסטרנום מגנה עליה, כי הרצפה של המדיאסטינום יורדת, אני משחרר והיא עולה בחזרה למעלה.

מערכת הנשימה – יותר טוב נשימה סרעפתית:

 • הרבה יותר אוויר נכנס – כמות האוויר שנכנסת דרך ירידת הרצפה, היא פי 2 מכמות האוויר שעולה מעליית בית החזה.
 • העלות האנרגטית קטנה יותר – יותר קל לנשום מהסרעפת. פחות שרירים עובדים.
הרגל, אפשר ללמוד נשימה סרעפתית ו/או נשימת בית חזה. אך כשאני נושם ורוצה להכניס מקסימום אוויר לבית החזה, מנפחים גם את בית החזה וגם את הבטן. אינטרקוסטאליים – קדימה ולצדדים – רק בית החזה עובד. הדיאפרגמה – הלמטה – הסרעפת. שילוב של שניהם זה מקסימום אוויר לריאות.   טראחאה עם סחוסים סחוסים עד שמגיעים לאלבאולי alveoli בלוני אוויר – אלבאולי.   2 ניירי זכוכית דקים שמדביקים אותם ביחד, נדבקים כמן וואקים וכן יותר עם מים. המנגנון הזה קיים כן גם בריאות. את הריאה מקיף כרום דק מאוד שנקר לאורה pleoria . בחלק הפנימי של המדיאסטינום יש עוד פלאורה, יש בין 2 הלאורות יש וואקום ונוזל הפלאורה. וכשהוא מודלק קוראים פלאוריטיס.   תהליך תגובתי של דלקת או בכניסה של גורם זר. כשאני נושם אני מרחיב את בית החזה. משכתי את הפלאורה של בית החזה. אך הפלאורה של בית החזה, צמודה לה פלאורה של הריאה שמותחת את הריאה ולכן, כשאני מגדיל את בית החזה אני מושך ומותח את הריאות ואז אוויר נכנס מבחוץ פנימה. אוויר זורם פנימה. כמו לוקח בלון ומדביקים את הידיים על הבלון ומנפח אותו לא דרך הפייה אלא דרך הרחבת הבלון. בנשיפה – הפלאורה החיצונית לוחצת על הפנימית והאוויר יוצא.   בשוק לדוגמא, יש ריאות תלויות – בגוף הריאות מאוד גדולות ובחוץ הריאות מאוד קטנות. מה שמחזיק את הריאות זה לאורה ופלאורה.   הפלאורה החיצונית מושכת את הפלאורה הפנימית – בתהליך נשימה.   תמת של הריאה – collapse – אם יש חור אטלקטזיס – זה מצב שאנו קוראים לו חזה אוויר – פנואמוטורקס. יש לנו אוויר בין 2 דפי הפלאורה ואז מתבטל הוואקום וכשיש מצב כזה. הפתרון הוא: מכניסים נקז שמוציא את האוויר ומחזיר את הוואקום מחדש. פלאורה מתחברת לפלאורה ואז סותמים את החור. מערכת הנשימה – תפקידה הוא להזרים אוויר עד האלבאולי ולהוציא אוויר בחזרה.  

חילוף גאזים

נאדיות הריאה עטופות נימים בעלי קרום דק המאפשר מעבר גאזים לפי מפל ריכוזים.   מערכת צינורות צהובה, מה שצהוב זורם בו אוויר – התהליך שקורא בתחלופת הגזים – הדף מגיע מהחדר הימני של הלב, דם לא מחומצן והוא זורם בורידים. הדם הוא דם ורידי ולכן הוא בצבע כחול, כי אין בו חמצן. הדם מגיע לריאות ומתפצל עד שמגיע ועוטף את האלבאולי. עוטף אותו מצד אחד ומצד שני יוצא לורידי הריאה, דם עם חמצן – בורידים אדומים בחזרה אל הלב. הקרום הזה מאפשר מעבר של גזים.

דיפוזיה

יש חוק בטבע, חוק הדיפוזיה שאומר שחומר הולך ממצב ריכוז גבוה למקום שהוא במקום ריכוז נמוך. אוויר ריכוז גבוה בתוך האלבאולי , עד לתקרה ששם נמצא הדם, כלי הדם. ומכלי הדם CO2 יעבור לאלבאולי. הכיתה היא כמו אלבאולי שבדרך הדלת נכנס אוויר ויוצא אוויר, לריאות ומקווים שהוא דל בCO2 ועשיר בחמצן. את האלבאולי עוטפים כלי דם מצד לצד, מובילים דם, בתקרה ובקירות, שהדם שזורם הוא דם עם מעט חמצן והרבה CO2, כי הוא בא מכל הגוף. מגיעים ורידים כחולים שאין בהם חמצן. כשהוא עוטף את האלבאולי, החמצן בתוך החדר בגלל שהוא גבוה עובר אל הדם וCO2 שבדם עובר אל האלבאולי, בגלל באלבאולי רמת הCO2 נמוכה ובכלי דם רמת החמצן נמוכה, זה מוחלף. ואז האוויר שמוציאים הוא עשיר בCO2 ודל בחמצן. המערכת מכניסה חמצן לאלבאולי , מעבירה אותו לדם ומוציאה CO2. שחלוף הגזים, שחלוף החומרים, דיפוזיה.  

גליקוליזה אירובית

לתהליך האירובי אני צריך חמצן – יוצר 36 ATP , במיטוכונדריה, בעזרת גלוקוז 1. לתהליך האנאירובי אי לא צריך חמצן – הוא קורא בלעדי החמצן   האמוגלובין הוא זה שקושר את החמצן. הכדורית האדומה מסיעה את החמצן אל כל מקום בגוף. ברזל צריך גם כן.   חלקי המערכת של הנשימה אפיגלוטיס – אפי זה מעל הוא סחוס שיש לו יכולת לרדת לסגור את הקנה ולהיפתח. כאשר נושמים אוויר ומדברים, האפיגלוטיס צריך להיות פתוח ואז הוא מזרים אוויר אל תיבת מיתרי הקול ואני משמיע קול. מתי הוא נסגר? בדיוק ליד הצינור הזה יש עוד צינור – הוושת הוא שייך למערכת אחרת, למערכת העיכול ושם נכנס המזון והמים שאנו שותים. כאשר בולעים ואוכלים, הקנה הזה נסגר ונכנס אוכל. אין משיחים בשעת הסעודה פן יקדים קנה לוושת. אספרציה. בגילים מבוגרים לפעמים קורה שהרפלקס הזה נפגע. מאוד קשה לטיפול. קשור לעצבים ולמוח. אפשר להתגבר על בליעת מים, בהכנת ג'לי בסיר והג'לי סופג מים מעל 70%. יש אנשים שקשה להם מאוד עם מזון רך ומים והם צריכים חומרים מייצבים ונוקשים. סימטרומיזציה – כשאני בולע והקנה נסגר.   הלב צריך להוציא 5 ליטר בדקה לחמשת האיברים שפועלית בקביעות. מוח, ריאות, כליות, לב, כבד.   אם הדופק הוא 70, נפק הפעימה הוא 70 מיליליטר לפעימה – קרוב ל5 ליטר. במנוחה כל אחד חייב להזרים 5 ליטרים דם לאיברים הללו בדקה. למי שיש לב חזק יותר, עם ספיקת דם יותר.  

שלושת מדדים לתפקוד המערכת

F FREQUENCY – תדירות נשימה מפר מחזורי נשימה (שאיפה + נשימה) בדקה אחת. TV TIDAL VOLUME – כמות האויר המתחלפת במערכת בכל מחזור נשימה. VE VENTILATION – כמות האויר המתחלפת במערכת בדקה אחת. נוסחת התפקוד של מערכת הנשימה: F X TV = VE 21% אחוז חמצן באוויר. ומוציא 19% 18% אחוז. האוויר שזורם דרך הריאה בדקה = לכמות הפעמים שאני נושם כפול התיידל ווליום – נפח הנשימה.   אספירציה יכולה להיות כל מיני דברים. מי שתבע, מים נכנס וממלאים את הריאות. פלאוריטיס – דלקת בדפי הפלאורה. טמת – collapse – כיס אוויר – הריאה לא מתרוקנת או הפוך. אסטמה –   את הריאה מקיף השריר החלק פרסטלטיקה – השריר החלק עובר ספאזם – כיווצים. ברונכו ספאזם – השריר לוחץ יותר על הצינורות אוויר בריאה ויוצאים יותר צפצופים, פחות יוצא ונכנס אוויר. ברונכו דילטזיה – התרופה. ברונכו דילטטורי. אפשר לתת את זה בתרופות או משאף. ואפשר בהינלציה.  

מה גורם לברונכו ספאזם?

 1. בהרבה מקרים מדובר באלרגיה.
 • האלרגיה הנפוצה מאוד היא לקרדית אבק הבית – זה יצור מיקרוסקופי שנמצא באבק ואיפה שיש אבק , אז הוא נמצא.
ואנשים שרגישים, הם רגישים מאוד להפרשות של הייצור הזה. קרני השמש הורגות אותן.
 • יש לא מאט מצבי אסטמה שמאוד שייכים לילדות ולגיל הצעיר ויש אנשים שעם השנים מתפטרים מזה ויש כאלו שלא ויש כאלו שההפך.
 1. ישנם מקרים שמדובר ברגישות לאוויר קר – בחורף ובריצה או בנשימה של אוויר קר.
יש אנשים שיש להם רגישות רק למצבים של קור.
 1. אסטמה קשורה מאוד למצבים רגשיים.
 • ילדים שנלחצים ומקבלים התקף אסמתי.
 • או לקראת אירוע מסוים ודרמטי.
 • יש קשר חזק מאוד לפן הרגשי.
 • התקפי חרדה.
 

סיסטיקפיברוזיס – CF

מחלת ריאות גנטית כנראה. והיא תכונה שעוברת באופן רצסיבית אצל שני ההורים – לא חייבת להיות דומיננטית, אצל נשאים. היא באה לידי ביטוי ב-2 מערכות – במערכת הנשימה ובמערכת העיכול. פעם מי שהיה חולה בכך, לא היה מחזיק מעמד עד גיל 10 ככה. היום בעקבות התפתחות התרופות והאנטיביוטיקה, יש הארכה של החיים שלהם, יש כאלו שהגיעו לגיל 40-50 וכו'.

פגיעה במערכת הנשימה

נוצרת ליחה מאוד דביקה שלא יוצאת מהריאות שעלולה לסתום ולכן, מי שחולה בכך נזקק לטיפול קלאפינג. והתעודה הזו מרעידה את הליחה ואז עושים ויברציות כדי לנכז ואז הבן אדם משתעל ומוציא את הליחה.   יש כאלו פעם ביום ויש כאלו פעמיים ביום, כדי להקיף את כל הריאה מכל הכיוונים. ואם לא מאווררים מספיק את הריאה, יתפתח אשפוז ובלאגן.. ה' ישמור.  

פגיעה במערכת העיכול

הפגיעה היא בלבלב. הם לוקחים המון כדורים.   יש כאלו שהפגיעה היא יותר במערכת העיכול ויש כאלו שהפגיעה היא יותר במערכת הנשימה. אחת הפתרונות היא השתלת לב ריאות.   ישנה בדיקה שנקראת מבחן זיעה. מדביקים מדבקה על היד, כמו ניילון נצמד ואחרי כמה זמן, בודקים את הנושא של הזיעה. יש משפחות שלא עושות עם זה שום דבר גם אם מוצאים את ה CF.   יש דבר כזה שנקרא גם שתל מן החי. אם חולה CF צריך למצוא 2 מועמדים שיש להם התאמה מבחינת הרקמות, 3 מארה"ב. מכל אחת מהנשים הבריאות לוקחים אונה ומשתילים לה 1 מכל תורמת. ועם זה פותרים.  

מחלת ריאות חסימתית כרונית

COPD – Chronic Obstructive Pulmonary Disease אסבסט זה חומר רעיל שנשאר בריאות  

סיליקוזיס

עובדים שעובדים בשייש, מנסרים חתיכה קטנה של שייש. כל המפעל הוא אבק ובמיוחד מדובר על שייש מסוג קייסר שהוא למעסה לא שיישא מיתי, לוקחים חצץ ויוצקים ויוצא יופי של שיש… אך מתברר שכאשר מאבדים אותו ומלטשים אותו, הדבקים הללו פולטים רעלים מאוד מאוד חזקים. ואנשים שעובדים בשיש, סובלים מבעיות קשות של חסימה. ואז צינורית שנחסמת, כל האלבויד שאחריה, הלכו לטמיון.  

עישון

גורם להדבקת הליחה בריאות של כמו זפת, שלא מזיז אותם.

סרטון ריאות

בדר"כ גרורות לריאה, כמעט ואין סרטן ישרות מהריאות. ה' ישמור.  

בחזרה אל השרירים

שריר הירך Quadricypes

מחלקים אותה ל-3 לשכאות. קומפטמנט אנטריור קומפטמנט מדיום קומפנטנט. פוסטריור קומפנטנט.  

השריר ממלא את הלשכה הקדמית, מורכב מ-4 ראשים:

Rectus femoris Vastus lateralis Vastus medialis Vastus intermedius   יש הבדל 1 בין כל הראשים לראש אחד: Rectus femoris מתחיל מהאגן ORIGEN – ASIS אנטריור סופריור innel spine Anterior superior Illium spine החלק האנטריורי סופריורי של האיליום ספיין שאר הראשים מתחילים מה – FEMUR כל ארבעת הראשים מתחילים מאינסרשן אחד. כל הארבעה הולכים למטה והופכים להיות גיד ומתחבר לטיביה tibia. במהלך החיבור, השריר מכיל בתוכו את הפיקה את הפטלה . תוך כדי שהם אוחזים את הפיקה – פטלה.

Rectus femoris

תנועה: ACTION – EXTENSION OF KNEE כל הQUADRYPES עובד. וכאשר עושים FLEXION OF HIP הוא היחיד שגם עושה HIP FLEXION. מפותח בעיקר אצל כדורגלנים.   כאשר יש פגיעה בברך בפטלה, הוא עובר אטרופיה חזקה – דלדול. QUADRICYPES השריר הזה עובר דילדול מהיר מאוד, כמה שהוא מאסיבי. הוא גם עובר היפרטרופיה מהירה מאוד.  

הלשכה האחרונית – יש 3 שרירים שנקראים ביחד hamstrings

 1. Bicypes femoris– הולך מהאישיום לטראלית ISCHIUM ומתחיל גם מהחלק הפוסטריורי FEMOR מגיעה עד ראש ה FIBULA
 2. Semi Membranosis– הולך מדיאלית מהischium אל הטיביה
 3. Semi tendrenosis– הולך מדיאלית מהischium אל הטיביה
ACTION: FLEXION of knee + EXTENSION of hip .  

בלשכה האמצעית Medial Compartment:

Hip Adductos –

מונים 5 שרירים.

מקרבי הירך – ממש מתוך המפסעה

Pectineus Adductor brevis Adductor longus Adductor mangnus Gracilis כולם מתחילים מהפיוביס עד לחלק המדיאלי של הפאמור femor רק הgracilis  עובר את הברך ונאחז בטיביה. ACTION – HIP ADDUCTION כמה שהשריר קטן או גדול, כך יש לו כוח קטן או גדול.  

Gastrocnemius שריר התאומים

בנוי מ-2 חצאים, כמו תאומים. שריר מאוד גדול. למישהו זה הזכיר קיבה – Gastro זו קיבה. מתחיל מהחלק המדיאלי והחלק הלטראלי של הקרונדיילז של הfemor. בחלק הדיסטאלי של הfemor, השריר יורד למטה ובמקום מסוים, הוא הופך להיות גיד מאוד גדול – נקרא גיד אכילס Achiless Tendom. אחז – INSERSION – CALCANEUS Action – Plantar Flexion פוינט. מאחר והוא גם מתחיל לאחר הברך הוא יעזור גם בכיפוף הברך.  

שריר ה Soleus

נמצא שכבה אחת יותר עמוקה מהתאומים יוצא מה ORIGEN מהחלק מהחלק הפוסטריורי של ה Tibia Fibula. והוא מצטרף אליו ביצירת גיד אכילס. ב- CALCANEUS. TALUS זה עקב ACTION – PLANTAR FLEXION פוינט.

Tibialis Anterior

השריר האינפריורי של הרגל. יוצא מהחלק הקדמי של הטיביה האנטריורי tibia . והולך לחלק האדורסלי של כף הרגל.  

Illio psoas 2 שרירים בבטן

Illiacus

יוצא מהחלק הקדמי של האיליום האנטריורי של האיליום יורדים שניהם ביחד ומתחברים לגיד אחד ILLIO PSOAS מתחברים ל Lesser Trochanter

Psoas

יוצא מהחוליות מוטניות T12 – L5 יורדים שניהם ביחד ומתחברים לגיד אחד ILLIO PSOAS מתחברים ל Lesser Trochanter ACTION Hip FLEXION EXTERNAL ROTATION יש 2 PSOAS  

שרירי הירך והתחת או ביחד GLUTEAI

GLUTEUS MAXIMUS

ORIGEN  יוצא מהסאקרום ומהאיליום והולך הצידה וחלקו נאחז ב FEMOR ובחלקו נאחז ב ILLIO TILLIAR BANG – רצועה שמתחילה מהאיליום ויורדת עד לאיליה. ACTION EXTENTION OF HIP הוא מעל ה HAMSTRING.

GLUTEUS MEDIUS

יוצא מהחלק העליון החיצוני של האיליום והולך לגרייטר טרוכנטר GREATER TROCHANTER ACTION – ABDUCTION OF HIP

GLUTEUS MINIMUS

יוצא מהחלק העליון החיצוני של האיליום והולך לגרייטר טרוכנטר GREATER TROCHANTER ACTION – ABDUCTION OF HIP מי מהם הכי חשוב – המדיוס MEDIUS GLUTEUS כשאני עומד על רגל ימין, אני מרים את רגל שמאל באוויר, אם גלוטיוס מדיוס לא עובד, אני אפול. ה' ישמור. הוא מאזן את האגן שלא ייפול. וזה נקר – Tranderenburg sign – אומר לאדם לעמוד על רגל אחת והצד של האגן השני נופל, כי אין איזון. ואם הוא הולך כמו ברווז – זה Tranderenburg gate .

סרטון על האנטומיה של מערכת הנשימה

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:
מערכת הנשימה - אנטומיה ומבנה מערכת הנשימה ופתולוגיות - שיעור 5